Enneagram - devět typů osobnosti

Existuje mnoho typologií osobnosti, jež se s větším či menším úspěchem snaží zarovnat naši složitou mysl do jednoduchých kategorií. Jednou velmi zajímavou z nich je systém enneagramu, který vychází z ezoterických tradic, ale obsahuje především psychologické principy. Poučuje nás nejen o podstatě naší osobnosti, ale i o našich slabinách:

Jednička (perfekcionista, reformátor, kritik)
Jedničky jsou idealisté, snažící se udělat svět lepším místem pro život. Jsou tvrdé jak na sebe, tak i na ostatní, a těžko nesou jak nedokonalost sebe tak i ostatních. Dá se na ně spolehnout, díky jejich smyslu pro povinnost.

Dvojka (pomocníci, dárci, ošetřovatelé)
Dvojky se neustále snaží pomáhat ostatním, chtějí být nepostradatelní pro druhé, neustále se snaží všem vyhovět. Dokáží však býti v této potřebě až egoistické a dokonce jsou schopné i okolní svět vydírat pokud si nechce nechat od nich pomoct.

Trojka (sportovci, vítězové)
Trojky jsou hnány svou touhou po úspěchu, za který jsou schopni mnoho obětovat. Rádi si vytyčují cíle za kterými pak jdou, jejich hlavní motivací je však touha po uznání. Jsou schopni dostat se do jakékoliv role, relativně často lžou a přetvařují se, rádi se vidí v nějakých rolích.

Čtyřka (romantik, individualista, umělec)
Čtyřky jsou tvořivé, nápadité a umělecky založené. Právě ony mají úspěchy v malířství, tanci, literatuře či jiných uměleckých směrech. Často však propadají melancholii a depresím a uzavírají se do sebe. Snaží se být originální pomalu za každou cenu, snadno se pro něco nadchnou, mají rádi auru tajemna a síly jež se vymykají naší kontrole a našemu chápání. Neradi se nechávají svazovat.

Pětka (pozorovatelé, objevitelé, přemýšliví)
Pětky jsou všímavé a přemýšlivé vůči svému okolí. Dokáží naslouchat a vyhodnocovat, jsou racionální, dříve myslí, než jednají. Snaží se kontrolovat své emoce, a proto je někdy pro ně těžké své city vyjádřit. Touží objevovat nové věci a poté si je třídit a škatulkovat, jejich racionalita jim však nepomůže v jejich soukromém životě, proto v této oblasti často trpí.

Šestka (loajalista)
Hlavní vlastností šestek je stabilita a věrnost a jejich základním kamenem úrazu je strach. Hodně se bojí a hodně se nechají strachem ovlivňovat. Často jsou paranoidní, potřebují oporu a vedení.

Sedmička (požitkář, dobrodruh, nadšenec)
Sedmičky vidí svět, tak jak ho vidět chtějí. Zavírají oči před realitou, díky čemuž se stávají povrchními. Umí si užívat života, ale často propadají alkoholu a jiným drogám.

Osmička (vůdce, ochránce)
Osmičky jsou přirození vůdci, ochraňující slabší, obdaření velkou vnitřní energií, jež je žene dopředu. Mají problémy s autoritami a obecně se často dostávají do konfliktů, také bývají tvrdohlaví a nenechají si vymluvit své názory.

Devítka (ochránce, vyjednávač)
Devítky vynikají svou empatičností, vnímavostí a klidem. Devítka není moc průbojná a svým okolím je snadno přehlédnutelná. Nebývá moc otevřená a mívá například problémy bavit se o tabuizovaných tématech nebo například o sexualitě.


(Charakteristiky devíti typů převzaty z wikipedia.org)

Kromě své hlavní charakteristiky jsme podle teorie Enneagramu slabší měrou ovlivněni ještě jedním či dvěma okolními, které tvoří tzv. křídla.

Ovšem kromě psychologických aspektů nese enneagram navíc duchovní poselství. Pomáhá nám odhalit naše “falešné já” (které lze poznat v našem hlavním hříchu) a poznat a rozvinout to pravé.

Poznali jste se v některém z devíti čísel? Pokud ne, Zde si můžete udělat test (v angličtině).


-3V

Vaše komentáře

 
Tarotová poradna: výklad z karet naživo
Test jasnovidectví
Test mentální síly

ČLÁNKY
> Naše aplikace do mobilu
> Astrální cestování
> Geomancie - kouzlo pravidelnosti
> Co o nás řekne barva očí a vlasů
> Jak ovládnout telekinezi?
Další články...
Facebook stránka Tři Věštby
kontakt